Ból podczas stosunku a wizyta u seksuologa

Ból podczas stosunku, innymi słowy dyspareunia, może wystąpić także przed lub po zbliżeniu. Problem ten dotyka w głównej mierze młode kobiety przed 30 rokiem życia. Silny ból nie tylko nie daje możliwości odczuwania przyjemności z seksu, ale i jest przyczyną cierpienia. Może także prowadzić do nieporozumień między partnerami. Jak sobie z tym poradzić i kiedy udać się do seksuologa?

Przyczyny bólu

Zaburzenie to może mieć związek z nieprawidłową budową narządów płciowych oraz infekcjami, ale przyczyną może być także czynnik psychologiczny. Do najczęstszych powodów występowania tego schorzenia zalicza się m.in.: stany zapalne w obrębie narządów płciowych, infekcje takie jak drożdżyca i rzęsistkowica, choroby i nieprawidłowości anatomiczne (endometrioza), suchość pochwy, poród, a także czynniki psychologiczne (złe wspomnienia z prób współżycia podczas infekcji, strach przed niechcianą ciążą czy molestowanie seksualne w przeszłości).

Leczenie

Terapia powinna zostać określona przez specjalistę – zazwyczaj ginekologa lub urologa. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej pozbędziemy się męczącego problemu. Ustalenie przyczyn dyspareunii to nie tylko szczegółowy wywiad pacjentem, ale także badanie fizykalne narządów płciowych oraz badania mikrobiologiczne. Postępowanie lecznicze polega najczęściej na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Podczas terapii zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

Konsultacja seksuologiczna

Jeśli przyczyną powstawania dyspareunii są czynniki psychologiczne lub z powodu tej przypadłości pogorszyły się kontakty z naszym partnerem, a rozmowa nie przynosi rezultatów, warto udać się do specjalisty.
Aby pokonać lęk przed zbliżeniem z partnerem, kobieta musi czuć się kochana i w pełni przez niego rozumiana. Dlatego niezwykle istotne jest rozmawianie o doświadczanych dolegliwościach. Nie zawsze jednak druga połowa jest tak wyrozumiała, dlatego seksuolog Częstochowa http://andrzejkubat.pl/ może być ostatnią deską ratunku. Wizyty tej nie należy się obawiać, warto uświadomić sobie, w jakim celu na nią przyszliśmy.