Czy można samemu nauczyć się języka obcego?

uk-1067140_640

Znajomość kilku języków obcych jest oknem na świat. Tego typu umiejętności umożliwiają nie tylko podróże, ale także czytanie wielu ciekawych publikacji i zawiązywanie inspirujących przyjaźni.

Dlaczego tak trudno nauczyć się języka?

Ministerialne programy nauczania narzucają każdej szkole publicznej zatrudnianie nauczycieli języków obcych. Przedmioty z tego zakresu pojawiają się już w podstawówce. Wydawałoby się, że dzięki temu w Polsce nie powinno być problemu z rozumieniem obcokrajowców. Niestety, szkolna nauka pozostawia wiele do życzenia. Absolwenci nie potrafią porozumiewać się w języku obcym z różnych względów. Przede wszystkim jest to wina nauczycieli. Skupiają się oni na zrealizowaniu podręczników i przygotowaniu do końcowych egzaminów, nie przykładają wagi do rzeczywistych umiejętności językowych swoich uczniów. Inną ważną przyczyną uniemożliwiającą skuteczną naukę języków obcych jest brak motywacji i wiary we własne możliwości.

Teoretycznie można szlifować umiejętności językowe w domu lub z pomocą zaprzyjaźnionego native speakera. Wiele osób chwali sobie czytanie dużej ilości artykułów z gazet i portali zagranicznych. Popularną metodą jest także oglądanie ulubionych seriali lub filmów z włączonymi angielskimi napisami. To pozwala na poznanie wielu słówek w trakcie miłego spędzania czasu. Niektórzy polecają nawiązanie korespondencji z cudzoziemcami. To dobry sposób, ale wymaga systematyczności i dużego stopnia mobilizacji. Należy pamiętać, że samodzielna nauka pozwala jedynie na doskonalenie umiejętności językowych. Na pewno nie pozwoli na zdobycie fundamentów wiedzy. Na samym początku ucznia musi poprowadzić dobry nauczyciel.

Najbardziej skuteczne metody nauki 

Najszybciej języka można nauczyć się korzystając z usług szkół językowych. Przed wyborem odpowiedniej placówki trzeba się jednak dobrze zastanowić. Metody stosowane na kursach różnią się od siebie. W niektórych szkołach stosuje się np. metodę Berlitza. W trakcie takich zajęć w ogóle nie używa się języka rodzimego, nie można też nic tłumaczyć. Lekcje polegają na swobodnej konwersacji. Metoda Helen Doron stworzona została z myślą o dzieciach. Mali kursanci uczą się języka podczas zabawy. Dzięki temu nauka kojarzy im się z przyjemnością.

Zdecydowanie najbardziej skuteczną metodą szybkiego nabycia realnych umiejętności językowych jest tzw. metoda bezpośrednia. Łączy ona zalety innych znanych sposobów nauki i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Polega na edukowaniu poprzez praktykę. Ćwiczenie refleksu i „wyczuwanie” języka są gwarantem sprawnego komunikowania się. Szybkie przyswojenie dużej ilości słówek nie jest jednoznaczne z rzeczywistą znajomością języka. Kursanci metody bezpośredniej uczą się, jak omijać wyrazy, których nie znają. Najważniejsze dla nich jest skuteczne wyrażenie własnych myśli za pomocą różnorodnych narzędzi i rozwiązań. Lektorzy organizują dla takich uczniów np. liczne inscenizacje sytuacji wyjętych z życia codziennego. Ich celem jest symulacja prawdziwych wydarzeń i postaci.

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl