Jak przejść rozmowę o pracę?

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? To dylemat z którym boryka się każda kobieta, starająca się o wymarzoną posadę. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, często sięgamy po radę: męża, przyjaciółki, rodziców, czy też niezawodnego wujka Google.

“Elegancko, schludnie, stonowane kolory” – to najczęściej słyszane odpowiedzi. Należy jednak pamiętać, że z czasem moda się zmienia, również ta panująca w świecie biznesu.

Jedne źródła podadzą, że z mody nigdy nie wyjdzie business dress, czyli strój biznesowy. Dla pań zazwyczaj jest to gładki kostium ze spódnicą lub spodniami w odcieniach granatu, czerni lub szarości. Jeśli chodzi o górę, kobiety najczęściej wybierają jasną, elegancką bluzkę lub koszulę. Inni specjaliści od wizerunku powiedzą nam, że przesadna elegancja odchodzi do lamusa, a biała koszula z czarną spódnicą kojarzy się bardziej z uczennicą z podstawówki, niż poważną bizness woman. Dlatego coraz częściej panie pozwalają sobie na odrobinę luzu i wybierają business casual. Zamiast jednolitej garsonki możemy pozwolić sobie na elegancki żakiet, dobrze skrojone spodnie oraz koszulę z kołnierzykiem. W tym przypadku poszerza nam się również paleta barw odzieży. Oczywiście należy pamiętać, aby nadal pozostała ona w odcieniach stonowanych.

Po przybliżeniu panujących trendów nasuwa się zatem kolejne pytanie, jak dobrać strój dla siebie? Na początku musisz się zastanowić, w jakim uniformie czujesz się najlepiej. Czy pewność siebie zdobywasz wraz z oficjalnym uniformem, czy jednak czujesz się w nim skrępowana i zależy Ci na odrobinie luzu. Drugi aspekt to charakter pracy, jaki będziesz wykonywać i panujący w firmie dess code. Jak zatem wyglądać elegancko, nie wydając przy tym dużej sumy pieniędzy? Z mody nigdy nie wyjdą koszule damskie tanie, które bez problemu dobierzesz do swojej sylwetki. Jeżeli źle czujesz się w spódnicy, spokojnie możesz zamienić ją na spodnie damskie. Należy jednak pamiętać, że mają być one eleganckie i w ciemnych kolorach. Dżinsy nie spełnią tu swojej roli.

Ostatni punkt programu – buty. Jeżeli nie umiesz chodzić w szpilkach, nie zakładaj ich. Wybierz czółenka lub pantofle na niskim obcasie.

Powodzenia!