Jakiego materiału użyć do uszycia spodni?

Jest wiele możliwości doboru tkanin do uszycia spodni. Chcąc uszyć komfortowe spodnie wizytowe, najlepiej użyć tkaniny wełnianej. Wełna jest ciepła, ma dobre właściwości termoizolacyjne i świetne wygląda. Jej wadą są trudności w użytkowaniu, ponieważ łatwo się mechaci. Bawełna jest doskonała, jeżeli chcemy uszyć spodnie na co dzień. Jest miękka, wygodna i praktyczna. Z kolei poliester to włókno syntetyczne, które świetnie się sprawdzi w produkcji spodni o charakterze sportowym.

Chcąc uszyć spodnie, mamy szeroki wachlarz możliwości. Wełna, bawełna, poliester – te tkaniny wykorzystujemy najczęściej do ich produkcji. Tkanina na spodnie powinna być komfortowa, ale i wytrzymała.

Wełna – królowa tkanin

Najlepszym materiałem z punktu widzenia komfortu noszenia, jakości użytkowania i wyglądu spodni i garniturów jest wełna. Wełna charakteryzuje się wysoką termoizolacyjnością, separuje wilgoć od ciała i jest odporna na wysoką temperaturę. Może sprawiać kłopoty w użytkowaniu, ponieważ łatwo się mechaci. Wymaga dobrej pielęgnacji i czyszczenia na sucho.

Włókno poliestrowo-wełniane jest bardziej ekonomiczne i można je prać w pralce. Im bardziej eleganckie mają być spodnie, tym większy procent wełny powinna zawierać tkanina. Takie spodnie będą przyjemne w dotyku, a jednak nadal łatwiejsze w utrzymaniu niż tkanina czysto wełniana (więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml).

Praktyczna bawełna

Bawełna jest bardzo wygodna, łatwo się pierze i jest niezwykle praktycznym materiałem. Nadaje się do uszycia spodni na co dzień, o mniej formalnym charakterze. Bawełna jest miękka, dobrze się nosi, jest higroskopijna i nie uczula. Jest wiele odmian tkanin bawełnianych. Na spodnie doskonale nadaje się dżins – tkanina bawełniana o splocie skośnym.

Luksusowy len

Len, podobnie jak wełna i bawełna, jest włóknem w stu procentach naturalnym. Tkaniny lniane są tkaninami wysokiej jakości. Zwykle są dość gniotące, chyba, że mają przymieszki. Lniane spodnie wyglądają luksusowo, a ich noszenie świadczy o statusie materialnym. Przewiewność lnu czyni tę tkaninę doskonałą do szycia ubrań na lato. Nie jest dobrym wyborem do produkcji odzieży na chłodniejsze pory roku.

Wytrzymały poliester

Poliester to włókno syntetyczne, często stosowane do szycia spodni dresowych i spodni o charakterze sportowym. Jest niezmiernie wytrzymały, odporny na działanie promieni słonecznych i łatwo usuwa się z niego plamy. Nie uczula, ale elektryzuje się i jest mało przewiewny. To sprawia, że często jest wykorzystywany do produkcji odzieży termoaktywnej, która zatrzymuje ciepło. W spodniach z poliestru można z powodzeniem biegać w chłodniejszy dzień.