Jedna tkanina – wiele rozwiązań

Jest jednym z bardziej wszechstronnych materiałów. Z powodzeniem wykorzystamy go do uszycia sukienki, żakietu, spódnicy, a także… elementów wystroju wnętrz, na przykład zasłon lub obić do mebli. Sprawdzi się również przy produkcji torebek oraz w przemyśle obuwniczym. Wiecie o czym mowa? O żakardzie. Sprawdźcie, dlaczego ta tkanina podbija coraz więcej serc.

Skąd się wywodzi?

Tkaniny żakardowe wykonuje się je na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda. Twórcą tej techniki jest Joseph Jacquard. To on na początku XIX wieku skonstruował specjalną maszynę tkacką. Taka technika umożliwia uzyskanie bardzo dużych wzorów, często o powierzchni kilku metrów kwadratowych, o dość płynnych konturach i drobnych elementach. Wzory tworzą najczęściej motywy roślinne, czasem sceny rodzajowe, a nawet obrazy czy portrety. Do produkcji tego materiału wykorzystuje się najczęściej jedwab, wiskozę, wełnę i włókna syntetyczne.

Wszechstronny i ponadczasowy

Z żakardu robione są obrusy, pościel, zasłony, firanki, obicia mebli i pokrowce materaców. Błędnie jest jednak myślenie, że tego rodzaju tkaniny wykorzystuje się głównie przy produkcji elementów dekoracyjnych. Po dzianiny żakardowe chętnie sięgają nawet projektanci z pierwszych stron gazet. Powstają z niego piękne marynarki, swetry, płaszcze, a nawet dziecięce kombinezony. Kreacje uszyte z żakardu mają klasę, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na wyjścia i specjalne okazje. Z tego też powodu tak chętnie są wykorzystywane przy szyciu spódnic i sukienek. W okresie karnawału sprawdzi się szczególnie tkanina, która jest przetykana nitką metalizowaną – tak zwany brokat. Uszyte z niej ubranie z powodzeniem wykorzystamy zarówno podczas całonocnej imprezy, jak i wieczornego wyjścia.

Jak pielęgnować żakard?

O sukcesie żakardu zdecydowała nie tylko jego wszechstronność. Materiał ten jest bardzo odporny, przepuszczający powietrze i wytrzymały. Mimo że jest miękki w dotyku, w utrzymaniu nie sprawia żadnych problemów. Bez obaw możemy go prać w domowej pralce wybierając delikatny program.

Więcej o doborze tkanin i ich pielęgnacji przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.