Kawa – jedno słowo, milion znaczeń

Nie ma chyba osoby, która kiedykolwiek nie spróbowałaby smaku kawy. Mało tego – już sam jej zapach jest wystarczającą pokusą. Kawa ogrzewa, pobudza, dodaje energii. Ale to nie wszystko! To, jaką kawę pijemy, świadczy o tym, kim jesteśmy!

Zrobię wszystko, ale najpierw kawa!

Wielu z nas uważa, że to kawa – nie, wbrew powszechnej opinii, śniadanie – jest najważniejszym „posiłkiem” dnia. Czyżby? Zastanówmy się… Po przebudzeniu się myślimy o… kawie. Przed rozpoczęciem, w trakcie i po pracy myślimy o… kawie. Po powrocie do domu marzymy o… kąpieli i kawie. Kawa determinuje nasz styl życia. Gdy nie wypijemy choć filiżanki, nasz organizm naturalnie będzie się jej domagał. Zmęczenie da się nam we znaki do tego stopnia, że jedynym ratunkiem przed zaśnięciem na stojąco okaże się kawa. Zrobimy wszystko, ale najpierw… KAWA!

Pokaż mi swoją kawę, a powiem ci, kim jesteś!

Niektórzy z nas mają szczególne wymagania co do rodzaju kawy. Jedni nie wyjdą z domu bez porządnego latte, inni – nie tkną nic, co nie będzie wyglądało i smakowało jak cappuccino. Czy to zwykłe widzimisię? Jak się okazuje – nie do końca! Najpopularniejsze jest oczywiście intensywne espresso. To kawa dla spragnionych czułości albo prawdziwych twardzieli. Macchiato jest z kolei pisane niezdecydowanym; tym, którzy czegoś chcą, ale wciąż nie mogą się przekonać. A co z wszechobecnym cappuccino? Cappuccino to miłość, życzliwość, fantazja i zmysłowość. A wysublimowana puszysta pianka to delikatność płatka róży…

A dla tych mniej wymagających…

Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy mają aż takie wymagania. Ci, którzy stawiają na zwyczajną kawę rozpuszczalną albo tę z ekspresu, wcale nie są gorsi. Ważny jest bowiem sam fakt przygotowywania jej, a następnie delektowania się jej smakiem. Aby się wybudzić, aby powstrzymać zmęczenie albo dla przyjemności. Dla zabieganych i zapracowanych ideałem jest z kolei kawa w saszetkach, którą można ze sobą zabrać zawsze i wszędzie, a także zaparzyć w ekspresie – jest uniwersalna i, co najważniejsze: niczym nie różni się od tej „normalnej” zalanej gorącą wodą. Kawa pads to kawa dla każdego i na każdą okazję.