Leczenie pijawkami – jakie obowiązują zasady?

Leczenie pijawkami wciąż budzi wiele kontrowersji. Niektórzy wątpią w ich skuteczność, inni obawiają się przenoszonych przez nie chorób. O ile wiele badań może potwierdzić ich zbawienny wpływ na zdrowie człowieka, to niestety nie zawsze jesteśmy w stanie sprawdzić, skąd tak naprawdę pochodzą pijawki. Dlatego ważne jest, by udać się do sprawdzonego gabinetu, który przestrzega zasady dotyczące wykorzystania pijawek. Jakie to zasady?

Pijawki jak strzykawki

Nie bez powodu pijawki porównywane są do jednorazowych strzykawek. Używane są do zabiegu tylko raz, a po zabiegu są bezboleśnie usypiane w 20% roztworze alkoholu etylowego. Podobnie utylizowane są pijawki, które nie chciały się przyssać do skóry pacjenta, ale miały z nią kontakt. Przed zabiegiem dodatkowo każda pijawka jest dezynfekowana.

Również miejsca na ciele, do których mają być przystawiane pijawki są dezynfekowane. W przeciwnym razie, jeśli pijawka wyczuje jakiś mocny zapach np. perfum, nie będzie chciała się przyssać do skóry.

Skąd pochodzą pijawki?

Wiele osób twierdzi, że leczenie pijawkami ( http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami ) jest niebezpieczne, bowiem przenoszą one różne choroby bakteryjne i wirusowe. Na szczęście z takimi przypadkami moglibyśmy mieć do czynienia tylko wtedy, gdyby pijawki pochodziły z naturalnego środowiska. Wówczas istnieje możliwość, że mogą być zarażone, ponieważ z natury są to stworzenia pasożytnicze. Na szczęście profesjonalne gabinety hirudoterapii korzystają z pijawek hodowanych wyłącznie w sterylnych, laboratoryjnych warunkach. Są one zatem w pełni bezpieczne. Warto przed zabiegiem poprosić o specjalny certyfikat, który powinny mieć pijawki.

Dokładny wywiad z pacjentem

Każdy zabieg hirudoterapii powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem z pacjentem. Hirudoterapeuta musi dowiedzieć się o wszelkich chorobach, dolegliwościach czy alergiach, na które cierpi dana osoba. Istnieją bowiem różne przeciwwskazania do stawiania pijawek. Jeśli więc pacjent ma np. problemy z krzepliwością krwi, stawianie pijawek, które mają właściwości rozrzedzające krew, będzie absolutnie zabronione.