Na kim spoczywa obowiązek alimentacyjny

justice-387213_640W sprawach rozwodowych najczęściej pokrzywdzonymi są dzieci. Szczególny problem stanowi ich utrzymanie. Rozwiedzeni rodzice nierzadko zapominają o obowiązku wobec potomstwa stąd pojawiają się sprawy alimentacyjne.

Zgodnie z polskim prawem zawartym w przepisach Kodeksu Cywilnego obowiązkiem alimentacyjnym obciążeni są krewni w linii prostej oraz rodzeństwo. Najpowszechniejszym spotykanym przypadkiem jest oczywiście obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci- mówią adwokaci z Bielska- białej. Sam obowiązek trwa dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymywać się samodzielnie. Z reguły nawet dorosłe dziecko które uczy się lub studiuje, powinno być utrzymywane przez rodziców. Pamiętać należy, że od reguły tej są pewne odstępstwa na które może powołać się Sąd. Dotyczy to głównie sytuacji w której dziecko studiuje zaocznie, uznaje się wtedy iż może ono pracować i dzięki temu utrzymywać się samodzielnie.
Adwokaci z Bielska- białej przypominają również, że nie w sprawie alimentacyjnej żadnej różnicy nie stanowi fakt czy para jest po rozwodzie czy też żyła bez ślubu. Pamiętać należy, że jeśli dziecko ukończyło już osiemnaście lat to możne w takiej sprawie wystąpić samodzielnie, jeśli jednak nie jest jeszcze pełnoletnie, to wnioskujący o alimenty rodzic staje się automatycznie reprezentantem dziecka.

Po złożeniu wniosku i rozpoczęciu rozprawy której koszt wynosi 500zł Sąd zasądza alimenty. Przy wyroku uwzględnia się usprawiedliwione potrzeby dziecka jak i możliwości zarobkowe zobowiązanego do świadczenia alimentacyjnego. Co ważnie, świadczenie takie może ulec zmianie. Z czasem można zażądać podwyższenia kwoty zasądzonych alimentów albowiem z wiekiem potrzeby dziecka zwiększają się. Trzeba jednak pamiętać, że i zobowiązany może domagać się obniżenia lub uchylenia obowiązku alimentacyjnego, jeśli wykaże, że jego sytuacja majątkowa uległa pogorszeniu, co jest związane z art 138 Kodeksu cywilnego.

Obowiązek alimentacyjny zazwyczaj spoczywa na osobie u której Sąd prowadzący sprawę rozwodową stwierdził winę o rozpad małżeństwa.