Nauka języków obcych może być prawdziwą przyjemnością

board-64269_640

Zwykle edukację kojarzy się z nudnymi lekcjami i koniecznością wykonywania nużących ćwiczeń. Jeżeli nauczyciel nie zadba o odpowiedni przekaz, uczniowie usypiają na lekcjach i nie chcą pokonywać kolejnych barier. Bez właściwej motywacji nie jest możliwe uzyskanie satysfakcjonujących wyników. Na szczęście nowoczesna dydaktyka oferuje efektywne sposoby nauczania. Wystarczy poszukać odpowiedniej szkoły.

Angielski? Żaden problem!

Szczególnie wymagająca i specyficzna jest nauka języków obcych. Nie wystarczy opanować kilka słówek, by dobrze porozumiewać się w cudzoziemskiej mowie. Trzeba najpierw poznać systemy myślenia (postrzegania) obcokrajowców, by właściwie wyrazić uczucia, potrzeby i życzenia. Niezwykle ważna jest kontrola nauczyciela, który poprawi akcent i położy nacisk na te elementy, jakie należy w pierwszej kolejności skorygować. Właściwa komunikacja opiera się także na znajomości kultury obcego kraju oraz najważniejszych tradycji.

Może się wydawać, że tego typu nauka jest zbyt wymagająca i kosztuje wiele poświęceń. To krzywdzący stereotyp, który nie ma wiele wspólnego z prawdą. Owszem, uczenie się języka obcego to zadanie wielowymiarowe, ale każdy jest w stanie mu sprostać. Trzeba wcześniej zadbać o odpowiednią organizację pracy i wybrać dobrą szkołę językową. Jeżeli w trakcie zajęć nauczyciel zaangażuje wiele zmysłów oraz będzie szlifował wszystkie umiejętności, nauka przestanie być smutnym obowiązkiem, a stanie się przyjemnością.

Metoda bezpośrednia

Jedną z najbardziej efektywnych metod, które szybko przynoszą rezultaty i pozwalają w krótkim czasie porozumiewać się języku obcym, jest tzw. metoda bezpośrednia. Stosuje się ją w małych grupach, z bardzo dokładnie dostosowanymi podręcznikami. Polega na zdobywaniu realnych umiejętności językowych w krótkim czasie. Kursanci porozumiewają się w trakcie zajęć tylko w języku obcym, aranżują scenki rodzajowe i przykładowe użyteczne konwersacje. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szybkich efektów i niejako „wdrożenie się” w komunikację cudzoziemców.

Nie warto zaczynać samodzielnej nauki w domu. Bez kontroli nauczyciela nie jest możliwe prawidłowe mówienie – na podstawie książki nie da się nauczyć akcentu i wypowiadania specyficznych głosek. Trzeba pamiętać o tym, że nagradzanie jest źródłem motywacji. Człowiek zaczyna interesować się tym, co daje mu satysfakcję i w czym odnosi sukcesy. Dlatego efektywna nauka tak naprawdę pogłębia chęci do pokonywania kolejnych barier. Nieustanna praktyka pozwala na przełamanie strachu przed obcokrajowcami i uniknięcie stresu w realnych, bezpośrednich kontaktach. Metoda bezpośrednia opiera się na ciągłym praktykowaniu języka oraz szlifowaniu refleksu.

Kursanci w trakcie tego typu zajęć ćwiczą także jeszcze jedną umiejętność. Starają się omijać słowa, których nie znają, by wyrazić to, co w danej chwili jest im potrzebne. Dzięki czemu wyzbywają się zdenerwowania i podnoszą swoją samoocenę. Nie boją się, że nagle podczas konwersacji z native speakerem zabraknie im pomysłu na wyrażenie swoich myśli.

 

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl