Nieustający, przykry problem

Niestety każdy z nas ma zapewne problem zdrowotny, którego nie udaje się do końca wyleczyć, lecz który powraca od czasu do czasu. Jednym z takich przykrych, choć pozornie banalnych problemów, jest syndrom suchego nosa. Co to jest, jak się objawia i jak to pokonać?

Wysuszona śluzówka nosa

Syndrom suchego nosa pojawia się wtedy, kiedy błona śluzowa jamy nosowej nie będzie dostatecznie nawilżona. Objawy są różne. Podstawowym i najczęściej spotykanym jest drapanie w nosie, uczucie jego ciągłej niedrożności, katar, zaczerwienienie nosa. To jednak nie wszystko.

W momencie, kiedy błona śluzowa jest wysuszona, zatrzymany jest ruch rzęsek, co z kolei powoduje utratę przez nos jego naturalnej funkcji obronnej. Częściej zatem chorujemy i łapiemy przykre infekcje. Czasem pojawić się może także kichanie, krwawienia z nosa. Objawy ogólne to zmęczenie, ból głowy, niewyspanie, chrapanie.

Co wysusza śluzówkę nosa?

Jakie są przyczyny wystąpienia tego przykrego stanu? Przede wszystkim odpowiedzialne jest za to suche powietrze, z którym stykamy się zarówno latem w klimatyzowanych pomieszczeniach, jak i zimą w przegranych mieszkaniach. Ponadto syndrom suchego nosa może wywołać alergia, praca ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Warto także pamiętać, że również niewłaściwe nawodnienie organizmu może być odpowiedzialne za wysuszenie śluzówki. Co więcej – zazwyczaj połączenie kilku czynników spowoduje wystąpienie syndromu suchego nosa, jednak czasem już jeden czynnik może być odpowiedzialny za to.

Jak nawilżyć śluzówkę nosa?

Co zatem należy zrobić, jeśli zauważymy wystąpienie u siebie tych przykrych dolegliwości? Przede wszystkim należy usunąć lub chociaż zminimalizować działanie czynników sprawczych. A zatem otwórzmy okna, wpuśćmy świeże powietrze, wyłączmy klimatyzację i ogrzewanie, jeśli nie jest to konieczne. Co więcej – należy dbać o spożywanie odpowiedniej ilości płynów dziennie.

Warto także wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są dzisiaj przeróżne preparaty, które pomogą nam zwalczyć te przykre dolegliwości. Do najpopularniejszych należy bez wątpienia Rinozine, sprzedawany w postaci spray lub maści. Udrażnia on nos, łagodzi stan zapalny, usuwając tym samym przykre dla nas objawy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nawilżaniu śluzówki nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/zastosowanie/nawilzanie-sluzowki-nosa/