Pijawki dobre na cerę?

pijawki

Pijawki powracają do głównego nurtu w medycynie. Chociaż w wielu krajach rozwiniętych hirudoterapia jest już nawet refundowana, w Polsce wciąż ma wielu przeciwników. Niewielu wie, że pijawki nie tylko pomagają w leczeniu żylaków czy stanów zapalnych, ale także depresji, nerwicy i… cery.

Pijawki – stworzenia wykorzystywane do celów leczniczych już od średniowiecza. Na świecie żyje ich ponad 650 gatunków, ale tylko jeden wykorzystywany jest w medycynie – Hirudo medicinalis. Wciąż nie poznano ich wszystkich właściwości. Wiadomo, że w ich wydzielinie znajduje się ponad 120 różnych związków i enzymów, jednak do tej pory sklasyfikowano tylko ok. 60. Badania wciąż są prowadzone i miejmy nadzieję, że uda nam się w końcu poznać ich wszystkie właściwości. Być może zasięg ich działania stanowczo się zwiększy i będziemy mogli używać ich w różnych dziedzinach medycyny. Póki co wiemy, że wykorzystywane są m. in. w leczeniu żylaków, alergii, chorób skórnych, zakrzepów, bólów stawów, depresji i nerwicy. Ostatnie badania pokazują, że wydzielina pijawki jest także niezwykłym eliksirem młodości.

Maseczka liftingująca z wydzieliny pijawek

Mało kto wie, że związki znajdujące się w wydzielinie pijawek, mogą poprawić napięcie i ukrwienie skóry. Z tego powodu hirudoterapia jest coraz częściej wykorzystywana w kosmetyce twarzy. Na czym polega taki zabieg? Początkowo pacjentowi przystawia się pijawki w okolicy wątroby lub w miejscu ewentualnych dolegliwości. Następnie hirudoterapeuta wyciska z pijawki wydzielinę, która wymieszana z krwią pacjenta, ma świetne właściwości odżywcze i odmładzające. To istotne, by maseczka składała się z wydzieliny pijawek i krwi pacjenta, ponieważ dzięki temu wnika ona w głębokie warstwy naskórka, gdzie zwykłe kremy nie docierają. Maseczkę nakłada się pacjentowi na 20 minut. Efekty można zobaczyć od razu po jej usunięciu. Cera jest jedwabiście gładka i promienna, skóra bardziej napięta, a wszelkie niedoskonałości skóry i zmarszczki znacznie się zmniejszają. Wszystko to za sprawą hialuronidazy, elastazy i kolagenazy, zawartej w wydzielinie pijawek. Dla lepszych efektów taki zabieg powinno powtórzyć się jeszcze dwa razy.

Jeśli chodzi o ceny zabiegów, to wahają się w granicach od 50 do 150 zł plus koszty pijawki (ok. 20 zł).