Pijawki – żywa apteka czy niebezpieczeństwo?

Wciąż trwają spory na temat tego, czy pijawki są rzeczywiście bezpieczne. Oczywiście istnieje też duża rzesza zwolenników hirudoterapii. Z jednej strony słyszy się wiele opinii na temat tego, jak wiele zawdzięcza się pijawkom, jednak z drugiej – istnieją przypadki, że ktoś ucierpiał na wizycie u hirudoterapeuty. Gdzie leży prawda?

Co nam zagraża ze strony pijawek?

Przeciwnicy pijawek często twierdzą, że pijawki mogą powodować różne zakażenia i choroby. Owszem, ale tylko te, które wyławiane są z naturalnego środowiska, a przecież takich pijawek zdecydowanie nie można stosować do zabiegów. Mogą one być nosicielami groźnych chorób. W hirudoterapii powinny być wykorzystywane jedynie pijawki, hodowane w sterylnych warunkach, w laboratorium. Tylko wtedy mamy pewność, że są bezpieczne i możemy ich spokojnie używać.

Co więc jest dla nas zagrożeniem? Przede wszystkim osoby stawiające pijawki. Na całym świecie leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) odbywa się z udziałem lekarzy medycyny. Jedynie w kilku krajach, w tym niestety też w Polsce, pijawki może stawiać niemal każdy. Wystarczy tylko zrobić odpowiedni kurs. Zauważmy, że chodzi o leczenie. Wyobrażacie sobie, żeby operacje przeprowadzały osoby, które odbyły tylko kurs? No właśnie.

Jak uniknąć niepożądanych skutków hirudoterapii?

Jak zapewne wiecie, istnieją przeciwwskazania do stawiania pijawek. Przede wszystkim więc najważniejsza jest właściwa klasyfikacja do zabiegów. Osoba, która przeprowadza zabieg musi dokonać szczegółowego wywiadu na temat ewentualnych chorób i dolegliwości u przyszłego pacjenta.  A co, jeśli jednak z jakiegoś powodu pacjent zataił ważne informacje i nie powiedział o jakiejś alergii, ciąży czy małej krzepliwości krwi? Hirudoterapeuta powinien wiedzieć, jak poradzić sobie z wszelkimi komplikacjami. Powinien umieć udzielić pomocy w razie wstrząsu anafilaktycznego czy krwotoku. Nie dziwi więc fakt, że to nie powinna być pierwsza lepsza osoba z ulicy.

Jeśli chcecie znaleźć więcej informacji na temat leczenia pijawkami, zajrzyjcie na stronę: http://pijawki.abros.pl/.