Powrót do korzeni

Gdy tylko zaczyna nas coś boleć, faszerujemy się farmaceutycznymi specyfikami. Jeśli zawodzą – pędzimy do lekarza. Przed połknięciem kolejnej tony tabletek warto jednak zastanowić się i być może postawić na metody stosowane przez naszych przodków. Medycyna naturalna przeżywa obecnie prawdziwy renesans. Podstawą wielu gabinetów kosmetycznych stała się na przykład hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.

Naturalnie nie znaczy gorzej

Medycyna naturalna była wykorzystywana przez naszych przodków do leczenia różnych schorzeń i chorób. Wyparł ją dopiero rozwijający się przemysł farmaceutyczny. Zwolennicy tego rodzaju terapii uznawani byli za zacofanych „szarlatanów”. Dziś docenia się ją na nowo. Jest ona alternatywą dla leczenia farmakologicznego, często związanego z przyjmowaniem coraz to droższych preparatów chemicznych. Skupia się na całościowym ujęciu problemu – zlikwidowaniu przyczyny schorzenia i powrocie do pełnej harmonii całego organizmu. Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność i stosując medycynę naturalną, całkowicie zrezygnować z konwencjonalnych metod leczenia. Terapie można przecież łączyć (o ile nie ma wyraźnych przeciwwskazań) i wspomagać wzajemnie.

Nowoczesny trend

Jedną z metod medycyny naturalnej jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami). Ten sposób – stosowany na świecie od niepamiętnych czasów – przeżywa aktualnie swój renesans. Do hirudoterapii używane są pijawki lecznicze hodowlane w warunkach izolowanych w sterylnych laboratoriach. Leczy się nimi najrozmaitsze choroby – w ich wydzielinie znajdują się bowiem cenne dla organizmu hirudozwiązki. Aktywnie działają one na układ krwionośny i limfatyczny. Warto zaznaczyć, że pijawki wolno stosować jednorazowo – po użyciu powinny być potraktowane jak odpad medyczny. Przed terapią warto więc dokładnie sprawdzić gabinet, do którego się wybieramy. Wszystkie niezbędne informacje na temat pijawek i hirudoterapii znajdziemy na http://pijawki.abros.pl/.