Rodzaje wypełnień zębów

woman-692787_640Medycyna stale się rozwija. Wie to każdy, nawet dzieci, które od czasu do czasu oglądają telewizję czy, znacznie częściej, przeglądają internet. Naukowcy szukają różnego rodzaju nowych szczepionek czy antybiotyków. Również stomatologia idzie do przodu. Wszystko to po to, aby zapewnić pacjentom wysokie standardy leczenia oraz nowe rozwiązania. Również rodzaje wypełnień leczonych zębów się zmieniają. Te nowe wypierają starsze, mniej trwałe.

Wypełnienia kompozytowe

Tego rodzaju wypełnienia są obecnie najczęściej stosowane. Wynika to z faktu, że są stosunkowo tanie, ponieważ materiał do ich wytworzenia jest ogólnodostępny. Tego rodzaju plomby zaczęto wykorzystywać stosunkowo niedawno. Powstały one przez połączenie, kompozycję różnych składników, stąd ich nazwa. Podczas wizyty w gabinecie stomatolog najczęściej poleca właśnie tego typu wypełnienie. Jego trwałość to zazwyczaj od trzech do dziesięciu lat, można ją jednak zwiększyć. Istnieją bowiem światłoutwardzalne plomby, będące jeszcze wytrzymałe. Zaletą wypełnień kompozytowych jest fakt, iż można je dobrać do barwy zęba, dzięki czemu stosowane mogą być do wypełnień wszystkich zębów.

A może złote plomby?

Złoto jest bezsprzecznie najdroższym, ale i najtrwalszym materiałem, z jakiego wykonuje się plomby. Jego trwałość to nawet dwadzieścia lat. Niestety tego rodzaju plomby mają wady. Przede wszystkim, ze względów estetycznych dentysta nie zaleca stosowania ich do przednich zębów. Wygląda to krótko mówiąc brzydko. Poza tym, w odróżnieniu od wypełnień kompozytowych, na złote plomby trzeba trochę poczekać, ponieważ są one wykonywane na zamówienie w laboratorium. Przez to nie tylko wydaje się więcej pieniędzy niż w przypadku kompozytów, ale również traci się więcej czasu.

Porcelanowe plomby

Innym rozwiązaniem, łączącym w sobie zalety plomb złotych i kompozytowych, są te wykonane z porcelany. Nie są może tak trwałe jak złote, jednak na pewno trwalsze od kompozytowych. Przez to ich cena również zbliżona jest do ceny tych pierwszych. Z kompozytami porcelanę łączy fakt, że może być stosowana do wszystkich zębów, ponieważ ją również łatwo dobrać do koloru leczonego zęba. Jakkolwiek wypełnienia kompozytowe stosować można nawet do mniejszych dziur, to jednak złote i porcelanowe wykorzystywane są głównie do wypełnienia dziur nieco większych. Leczenie nimi mniejszych ubytków jest po prostu nieopłacalne.