Stomatolog dziecięcy godny polecenia

dentystaNie jest łatwo znaleźć dobrego stomatologa w Częstochowie, który miałby dobre podejście do dzieci. Wielu lekarzy stomatologii woli pracować z dorosłymi, gdyż współpraca z dziećmi wymaga z ich strony o wiele więcej wysiłku i cierpliwości. Ponadto nie każdy dentysta posiada specjalizację stomatologia dziecięca.

Stomatolog dziecięcy powinien wyróżniać się odpowiednim podejściem do dzieci i służyć im wsparciem psychologicznym. Najmłodsi powinni najpierw powoli oswoić się z gabinetem stomatologicznym, jego wyglądem, zapachem oraz z osobami lekarza i jego asystenta. Zadaniem lekarza jest natomiast zachęcenie małego pacjenta do współpracy i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Stomatolog powinien cierpliwie odpowiadać na pytania malucha, zwłaszcza na najczęściej zadawane pytanie o to, czy będzie bolało. Dziecko, jak każdy pacjent, oczekuje od lekarza tego, by wytłumaczyć mu, na czym będzie polegało badanie i jak będzie wyglądał ewentualny zabieg. Dentysta powinien więc bez pośpiechu, łagodnym głosem, wytłumaczyć dziecku, co będzie robił w jego buzi.

Dzieci uwielbiają dostawać prezenty, więc po wizycie mały pacjent może otrzymać jakąś nagrodę, np. niewielki upominek lub też pastę czy szczoteczkę do zębów. Nie wszyscy dentyści mają w zwyczaju dawać prezenty swoim pacjentom, więc czasem wystarczy dobre słowo, uśmiech i poklepanie pacjenta po ramieniu. Kiedy stomatolog mówi do pacjenta “Byłeś dzielny”, maluch od razu czuje się lepiej.

Byłam w kilku miejscach, gdzie pracują dentyści i udało mi się wybrać jednego stomatologa z Częstochowy – panią, która ma wzorcowe podejście do małych pacjentów i dlatego dzieci chętnie do niej przychodzą. Jest to stomatolog dziecięcy godny polecenia.